Bespoke interior fittings including 8 premium multi functional watch winders, plus three drawers lined with Alcantara style material finished in charcoal. LED lighting provided.
| Size | Medium |
|---|---|
| Item Depth | 465mm |
| Suitable For | Money, Valuables |
| Colour | Grey |
| Brand | Bespoke Jewellery Safes |
| Type | Jewellery Safe |
| Lock Type | Electronic |
| Lock Mechanism | Combination |
| Security Rating | Eurograde 3 |
| Item Height | 700mm |
| Features | Watch Winders, Drawers |
| Item Width | 550mm |
| Item Weight | 350kg |
| Country of Origin | United Kingdom |
We offer this Key Secure Grade Two Size Four safe with digital locking, of external size H 700mm x W 550mm x D 465mm, weight approx. 350kgs. (dimensions are those of the footprint of the safe body, please allow 50mm extra for the projection of handle, hinges and lock, especially if being installed into a cupboard with limited space)
Bespoke interior fittings including 8 premium multi functional watch winders, plus three drawers lined with Alcantara style material finished in charcoal. LED lighting provided.
| Size | Medium |
|---|---|
| Item Depth | 465mm |
| Suitable For | Money, Valuables |
| Colour | Grey |
| Brand | Bespoke Jewellery Safes |
| Type | Jewellery Safe |
| Lock Type | Electronic |
| Lock Mechanism | Combination |
| Security Rating | Eurograde 3 |
| Item Height | 700mm |
| Features | Watch Winders, Drawers |
| Item Width | 550mm |
| Item Weight | 350kg |
| Country of Origin | United Kingdom |
We offer this Key Secure Grade Two Size Four safe with digital locking, of external size H 700mm x W 550mm x D 465mm, weight approx. 350kgs. (dimensions are those of the footprint of the safe body, please allow 50mm extra for the projection of handle, hinges and lock, especially if being installed into a cupboard with limited space)